pozadí
NabidkaLogo radia.czHledat
Menší hlasitostVětší hlasitostHlasitost

Obrázek Osudy, Karel Janovický (2/5) Vzpomínky hudebního…
Osudy
Karel Janovický (2/5) Vzpomínky hudebního…

 • 11:30
  (30 min)
  Osudy
  Karel Janovický (2/5) Vzpomínky hudebního skladatele a publicisty, někdejšího šéfa československého oddělení BBC, který stačil těsně před spuštěním železné opony odejít do svobodného světa a už sedmé desetiletí žije v Londýně. Připravil Petr Veber. (28 min). (repr. 16.10. v 0.00) (2014)
 • 12:00
  (8 min)
  Zprávy
 • 12:10
  (49 min)
  Polední koncert
  J. D. Zelenka: Hipocondrie a 7 concertanti A dur (8 min). - J. G. Pisendel: Koncert pro housle a orchestr D dur (13 min). Hrají Gottfried von der Goltz a Freiburger Barockorchester, řídí Gottfried von der Goltz. - J. D. Zelenka: Capriccio pro dvě corny da caccia, dva hoboje, dvoje housle a basso continuo G dur (17 min). Hraje Virtuosi Saxoniae, umělecký vedoucí Ludwig Güttler. - J. D. Heinichen: Concerto grosso pro orchestr a basso continuo F dur (9 min). Hraje Musica Antiqua Köln, řídí Reinhard Goebel.
 • 13:00
  (45 min)
  Reflexe: Vizuální umění!
  Bojíme se vizuálního ticha. O významu street artu ve veřejném prostoru, o problémech, které jsou s tímto fenoménem spojeny, ale i o našem vztahu k veřejnému prostoru hovoří Petra Švecová s teoretikem a pedagogem Pavlem Karousem, galeristkou Blankou Čermákovou a výtvarným umělcem Josefem Šmídem. Repríza ve 23.00 hodin.
 • 13:45
  (14 min)
  Album dne
  Kritický pohled na hudební novinky z ranní Mozaiky.
 • 14:00
  (29 min)
  Staří mistři
  Půlhodinka ve vybrané společnosti mistrů renesance, baroka a klasicismu. Angličtí skladatelé 17. a 18. století (William Corbett, Henri Eccles, John Blow). Připravil Robert Škarda. Uvádí Eva Hazdrová-Kopecká.
 • 14:30
  (29 min)
  Povídka
  Karel Schulz: O majáku, mrtvém hlídači a nevěrné ženě. Připravil Zdeněk Milt. V režii Věry Pražákové účinkují Eva Režnarová a Jan Fišar. (Ostrava)
 • 15:00
  (60 min)
  Odpolední koncert
  Josef Mysliveček: Předehra k opeře Artaserse. - Louis Spohr: Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr op. 131. - Joseph Haydn: Symfonie č. 56 C dur. Hrají Plzeňské rozhlasové kvarteto a Plzeňský rozhlasový orchestr, řídí Vít Micka. (Plzeň)
 • 16:00
  (4 min)
  Zprávy
 • 16:05
  (85 min)
  ArtCafé
  Pionýři elektroniky, kteří jsou spolu s Kraftwerk považováni za základní kameny elektronické hudby. To je německá skupina Tangerine Dream, fungující nepřetržité od roku 1967. A to přesto, že už pět let se musí obejít bez otce zakladatele Edgara Froeseho. O vedení kapely vduchu zásadních desek ze 70. let minulého století, které přinesly kapele několik nominací na cenu Grammy, o roli improvizace, o spolupráci s muzikanty napříč generacemi i o plánech do budoucna, si v exkluzivním rozhovoru pro vltavské ArtCafé s kapelníkem trojice, Torstenem Quaeschningem, povídal hudební redaktor Pavel Zelinka. Rozhovor nemá být pouze připomenutím unikátní cesty Tangerine Dream hudební historií, ale také pozvánkou na jejich pražský koncert, který proběhne ve středu 23. října. Hudbuvybírá Ondřej Bambas, pořadem provádí Petra Kultová.
 • 17:30
  (29 min)
  Kontexty
  Dějiny kapitalismu (2/5). Dopravní kontejner. Jak znormovaná plechová krabice zmenšila svět. Připravil Petr Šourek. Repríza 16. 10. v 1.30 hodin.
 • 18:00
  (29 min)
  Jazzový podvečer
  Úhel poslechu Beaty Hlavenkové. Hudba vyhýbající se běžným představám o jazzu, v nichž je ale slyšet hluboký jazzový základ. Vybírá a komentuje jedna z nejvýznamnějších českých pianistek a skladatelek Beata Hlavenková.
 • 18:30
  (30 min)
  Četba na pokračování
  Salman Rushdie: Hanba (15/20) Četba na pokračování z románu britského spisovatele indického původu je jakousi moderní orientální pohádkou, ornamentální fantasmagorií, politickým pamfletem i osobní výpovědí poangličtělého Inda, jemuž odstup exilu umožňuje vypořádat se s vlastními kořeny. Z překladu Pavla Dominika připravila Alena Heroutová. Účinkuje Ladislav Frej. Režie Aleš Vrzák (29 min). (2019)
 • 19:00
  (30 min)
  Pasáže
  Repríza z 11.00 hodin.
 • 19:30
  (29 min)
  Nina Simone moderní doby
  Exkluzivní rozhovor se zpěvačkou a pianistkou Laurou Mvulou doplní ukázky z její dosavadní tvorby. Pořad připravil Zdeněk Přidal.
 • 20:00
  (100 min)
  Struny podzimu
  Laura Mvula. Hvězdnou britskou zpěvačku a klavíristku Lauru Mvulu doprovodí při pražské premiéře v rámci festivalu Struny podzimu Filharmonie Brno pod taktovkou dirigenta Troye Millera a trio tuzemských muzikantů - pianista Jiří Levíček, kontrabasista Rastislav Uhrík a bubeník Martin Novák. Přímý přenos koncertu v pražském Foru Karlín uvádí Zdeněk Přidal.
 • 21:40
  (45 min)
  Současná hra
  Florent Barat: Krásný mladý obludy. Vyprávění dospívajícího Williama, který má dětskou mozkovou obrnu. Od narození až k plnoletosti. Přeložila Anne-Francoise Josephová a Natálie Preslová. Hudba Jan Trojan. Dramaturgie Lenka Veverková. Režie Izabela Schenková. Osoby a obsazení: William (Viktor Kuzník), Matka (Jana Stryková), Otec (Martin Myšička), Rémi (Jan Hájek), Augustin - mladší bratr Williama (Matěj Havelka), Claudine (Renata Kubišová), Jean Luc (Martin Stránský), Patric (Vasil Fridrich), Starosta + Antonio (Zdeněk Hruška), Doktor + Profesor Bertrand (Lubor Šplíchal), Porodní asistentka (Tereza Dočkalová), Gabi (Pavel Čeněk Vaculík), Paulo (Lukáš Příkazký), Margot (Jitka Rudolfová), Alix (Pavel Šimčík), Fotograf + Vychovatel (Petr Buchta), Hlas v telefonu (Naděžda Mečířová), Chór (Jiří Böhm, Roman Tomeš, Pavel Tesař, Barbora Munzarová, Magdaléna Borová a Marie Štípková). Natočeno v roce 2018 (44 min).
 • 22:25
  (34 min)
  Gabriel Fauré: Masques et Bergamasques op. 112.
  Zpívají Nicolai Gedda a Ensemble Vocal Alix Bourbon. Hraje Orchestre du Capitole de Toulouse, řídí Michel Plasson.
 • 23:00
  (44 min)
  Reflexe: Vizuální umění!
  Repríza z 13.00 hodin.
 • 23:45
  (15 min)
  Stránky na dobrou noc
  Farley Mowat: Vlci (1/8) Kapitoly z díla moderního kanadského klasika literatury o přírodě. Z překladu Jiřiny Jelinowiczové připravil Vít Vencl. Účinkuje Petr Stach. Režie Natália Deáková. (2014)