pozadí
NabidkaLogo radia.czHledat
Menší hlasitostVětší hlasitostHlasitost

Obrázek Partitury, Zdeněk Fibich: Toman a lesní panna (13 min). Hraje…
Partitury
Zdeněk Fibich: Toman a lesní panna (13 min). Hraje…

 • 04:30
  (89 min)
  Partitury
  Zdeněk Fibich: Toman a lesní panna (13 min). Hraje Státní filharmonie Brno, řídí Jiří Waldhans. - Vítězslav Novák: Serenády pro klavír (12 min). Hraje Zdeněk Hnát. - Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur č. 2 op. 81 (40 min). Hrají Jaroslava Pěchočová (klavír) a Škampovo kvarteto. - Oskar Nedbal: Capriccio pro violoncello a klavír č. 2 op. 12 (7 min). Hrají Markus Nyikos a Jaroslav Smýkal. - Bedřich Smetana: Tance z opery Prodaná nevěsta (13 min). Hraje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, řídí Kirk Trevor. (Brno)
 • 06:00
  (119 min)
  Partitury
  Jiří Čart: Tři sonáty pro flétnu a basso continuo (30 min). Hrají Petr Pomkla (flétna), Lucie Fišerová (cembalo) a Dalibor Pimek (violoncello). - J. I. F. Vojta: Dvě sonáty pro housle a basso continuo (17 min). Hrají Eleonora Machová (housle), Miloslav Študent (loutna), Martin Jakubíček (varhanní pozitiv) a Věra Mikulášková (viola da gamba). - Giuseppe Tartini: Variace na Corelliho téma pro housle a klavír (4 min). - Sonáta g moll Ďáblův trylek (19 min). Hrají Jan Stanovský (housle) a Ivana Stanovská (klavír). - Pavel Vranický: Symfonie charakteristická pro mír s republikou francouzskou op. 31 (36 min). Hraje Komorní orchestr Bohuslava Martinů, řídí František Jílek. (Brno)
 • 08:00
  (180 min)
  Víkendová příloha
  Kulturně-publicistický týdeník. Glosy, rozhovory, komponované pořady, reportáže. Připravila a uvádí Milena M. Marešová.
 • 08:05
  (30 min)
  Ty roboty jsem koupil kvůli tobě (2/5)
  Balada o společnosti pod dohledem. Seriál o umělé inteligenci, hudbě a naší budoucnosti připravil Pavel Klusák.
 • 08:35
  (15 min)
  Impérium (ne)možných světů (6/9)
  David Mitchell. Fantastika, dystopie i climate fiction v literatuře. Zásadní díla světové sci-fi představuje Tereza Dědinová, filoložka, literární vědkyně, autorka knihy Po divné krajině: charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury, působící na Ústavu české literatury FF MU v Brně. (premiéra)
 • 08:50
  (40 min)
  Babičky, dobíjejte přesně!
  O robotech Karla Čapka, robotu Emilovi, Terminátorovi a dalších kreacích na téma umělé inteligence v české a zahraniční kinematografii rozmlouvá Vladimír Hendrich s Ivanem Adamovičem. (repríza z roku 2005)
 • 09:30
  (90 min)
  Zlatý věk. Umělé ráje malíře Milana Kunce
  Komponovaný pořad Karla Oujezdského, věnovaný životu a tvorbě mezinárodně proslulého českého malíře a sochaře Milana Kunce, který v roce 1969 odešel do exilu, vystudoval na Akademii výtvarného umění v Düsseldorfu u Josepha Beuyse a Gerhardta Richtera a založil svůj nový směr "trapný realismus" a "ost pop". (repríza z roku 2010)
 • 11:00
  (29 min)
  Jazzové dopoledne
  Eric Dolphy: Out to Lunch! Zrcadlo nahrávek bláznivé 2. poloviny 20. století. Každou sobotu uvádí Jiří Starý.
 • 11:30
  (30 min)
  Knižní pól
  Ze své knihovny vybírá scenárista, spisovatel a dramaturg Marek Epstein. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. (repríza z 22. 12. 2019).
 • 12:00
  (4 min)
  Zprávy
 • 12:05
  (84 min)
  Polední koncert
  Záznam koncertu z letošního ročníku festivalu Za poklady Broumovska Klavírista Matyáš Novák a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera připomněli 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. Připravila a uvádí Kristýna Šrámková.
 • 13:30
  (30 min)
  Povídka
  Josef Nesvadba: Upír LTD Na co jezdí vaše auto? Dejte si pozor, některé vozy vysávají nejenom peněženku... Účinkuje Tomáš Jirman. Režie Petr Lokaj (24 min). (Ostrava,1993)
 • 14:00
  (59 min)
  Staří mistři
  Hudba slyšená, hudba znělá, hudba kosmu a planet. Guillaume Dufay: Vasilissa ergo laude. - Moribus et genere. - Cristofano Malvezzi: Harmonie sfér. - Jupiter věnuje smrtelníkům rytmus a harmonii. Připravila Markéta Králová, uvádí Alena Maršíková Michálková.
 • 15:00
  (70 min)
  Sobotní drama
  Arkadij a Boris Strugacčtí: Pět lžiček elixíru. Groteskně satirický příběh o nesmrtelnosti a ztrátě lidskosti. Překlad a rozhlasová úprava Libor Dvořák. Dramaturg Pavel Minks. Režie Hana Kofránková. Osoby a obsazení: Felix Alexandrovič Sněgirjov, spisovatel (Jiří Zahajský), Ivan Davidovič Martyňuk alias Magistr (Jan Přeučil), Natálie Petrovna alias Markýza (Jana Andresíková), Konstantin Kurďukov, básník, alias Basavrjuk (Karel Heřmánek), Pavel Pavlyč alias Kníže, případně Jasnost či Excelence, jinak, též vrchní z Kavkazské restaurace (Josef Somr), Rotmistr (Petr Čepek), soused (Jan Vágner), Líza, Sněgirjova dcera (Ljuba Krbová), Foma, její syn (Martin Vyleťal) a Anton, její syn (Tomáš Staněk). Natočeno v roce 1991 (70 min).
 • 16:10
  (19 min)
  Nikolaj Mjaskovskij - 70 let od smrti skladatele
  N. J. Mjaskovskij: Symfonie č. 10 f moll op. 30. Jednovětá. Un poco sostenuto - Allegro tumultuoso - Doppio piu lento - Appassionato - Presto tumultuoso. Hraje Symfonický orchestr vídeňského rozhlasu, řídí Gottfried Rabl.
 • 16:30
  (29 min)
  Pasáže
  Poklony a pocty. Hudbě minulosti vzdávají hold Sergej Prokofjev, Francis Poulenc, Maurice Ravel a P. I. Čajkovskij. Připravila Dita Hradecká.
 • 17:00
  (59 min)
  Vizitka
  Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou. Host: Viktor Černický, tanečník, performer a režisér. Moderuje: Veronika Štefanová. E-mail: vizitka@rozhlas.cz.
 • 18:00
  (29 min)
  Jazzový podvečer
  Pořad odhalující jazzové principy napříč hudebními žánry i tam, kde nejsou vidět na první pohled. Každou sobotu uvádí Otakar Svoboda.
 • 18:30
  (30 min)
  Četba na pokračování
  Emmi Itäranta: Strážkyně pramene (8/12) Četba na pokračování z románu finské autorky. Z překladu Michala Švece připravily Hana Kofránková a Vladimíra Bezdíčková. Účinkují Magdaléna Borová a Pavla Beretová. Režie Hana Kofránková (27 min). (2016)
 • 19:00
  (239 min)
  Operní večer
  Jacques Offenbach: Hoffmannovy povídky. Fantastická opera o čtyřech dějstvích z let 1873 - 1880. V hlavních rolích: Plácido Domingo, Edita Gruberová, Claudia Eder, Andreas Schmidt, Gabriel Bacquier, James Morris, Justino Diaz a další. Dále účinkuje Sbor Francouzského rozhlasu se sbormistrem Jacquesem Jouineau a Francouzský národní orchestr. Řídí Seiji Ozawa. V přestávkách hovoříme s režiséry Martinem Otavou, Dominikem Benešem, Lukášem Trpišovským a Martinem Kukučkou, kteří operu v nedávné době inscenovali na domácích jevištích. Připravil a spolu s Martinou Kolajovou uvádí Vojtěch Babka. 22:33 Claude Debussy: Bergamská svita pro klavír. Hraje Claudio Arrau.
 • 23:00
  (30 min)
  Povídka
  Repríza ze 13.30 hodin.
 • 23:30
  (30 min)
  Jazzový podvečer
  Repríza z 18.00 hodin.