pozadí
NabidkaLogo radia.czHledat
Menší hlasitostVětší hlasitostHlasitost

Obrázek Víkendová příloha stanice Vltava, Kulturně-publicistický týdeník. Připravila a uvádí…
Víkendová příloha stanice Vltava
Kulturně-publicistický týdeník. Připravila a uvádí…

 • 08:00
  (210 min)
  Víkendová příloha stanice Vltava
  Kulturně-publicistický týdeník. Připravila a uvádí Milena M. Marešová.
 • 08:50
  (70 min)
  "Mně bude náležet zítřek..."
  Kdo byl Zdeněk Nejedlý, kdysi obávaný i vysmívaný, dnes takřka zapomenutý historik, muzikolog, politik a veřejný činitel, který výrazně ovlivnil českou kulturní atmosféru první poloviny 20. století? Směšný nerudný stařec, anebo rozporná postava s tragickými rysy? S historikem Jiřím Křesťanem, autorem rozsáhlé biografie Zdeněk Nejedlý, politik a vědec v osamění, hovoří Blanka Stárková. (repríza z roku 2013).
 • 10:00
  (60 min)
  Hrabalovy kočky
  Fotografie Bohumila Hrabala v četném společenství koček jsou známé. Drobná čtyřnohá šelma je také součástí Hrabalova pomníku na nymburském náměstí, Zelený obrys kočky zdobí logo hrabalovských oslav stého výročí spisovatelova narození. "Pro Hrabala byl vztah ke kočkám od dětství kruciální," říká znalec a přítel Bohumila Hrabala Tomáš Mazal. A co říkají kočky? Jakou výpověď můžeme vyčíst z autorova díla? To zjišťovala Milena M. Marešová s odborníky a pamětníky, i občasného naslouchání kočičímu mňoukání. (repríza z roku 2013)
 • 11:00
  (29 min)
  Tip pro jazzofily
  Desku týdne vybírá Otakar Svoboda. Best of Best of. To nejlepší z nejlepšího.
 • 11:30
  (30 min)
  Klasická povídka
  Alexej Nikolajevič Tolstoj: Herečka. Povídka klasika ruské literatury v překladu Taťány Haškové. Účinkuje Pavel Soukup. V roce 2002 natočil režisér Dimitrij Dudík (28 min).
 • 12:00
  (8 min)
  Zprávy
 • 12:10
  (49 min)
  Polední koncert
  Darius Milhaud: Komorní symfonie č. 5, výběr.- František Škroup: Kolumbus, árie z 2. dějství (Alonzo). - Richard Wagner/Ferenc Liszt: Koncertní parafrázeárie Wolframa z opery "Tannhäuser". - Darius Milhaud: Chansons de Négresse. - Darius Milhaud: Preludia pro varhany, výběr. - František Škroup: Příčina pláče. Píseň. - Alois Jelen: Večerní. - Darius Milhaud: Ouverture méditerranéenne. - František Škroup: Kolumbus, finále 2. dějství. - Darius Milhaud: Stesk po Brazílii op. 7 Brazilský tanec G dur.
 • 13:00
  (60 min)
  Víkendová Mozaika
  Výběr kulturních aktualit týdne.
 • 13:30
  (29 min)
  Odposlechy
  Outsideři jsou in (4/4): Příběh neviditelného zpěváka Jandeka.
 • 14:00
  (67 min)
  Rozhlasové jeviště
  Arnošt Goldflam: Dámská šatna. Rozhlasová úprava Martin Velíšek. Režie Pavel Krejčí. Osoby a obsazení: Truda (Pavla Tomicová-Malá), Líza (Lenka Loubalová-Peřinová), Marie (Kamila Sedlárová), Klára (Eliška Boušková) a inspice (Pavlína Hochmanová). Natočeno v roce 2008 (65 min).
 • 15:07
  (22 min)
  Ludwig van Beethoven: Sextet pro dva klarinety, dva fagoty
  a dva lesní rohy Es dur op. 71. Hraje Consortium Classicum.
 • 15:30
  (96 min)
  Koncert týdne
  Grandiózní Bartók a Prokofjev. Leoš Janáček: Předehra z opery "Z mrtvého domu" (6 min) - Béla Bartók: Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sz 112 (40 min). Sólo Alena Baeva - Sergej Prokofjev: Symfonie č. 5 B dur op. 100 (44 min). Janáčkovu filharmonii Ostrava řídí Dmitri Jurowski. Záznam ze dne 30. ledna 2020 z Domu kultury města Ostravy. Ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava (95 min). (Ostrava)
 • 17:00
  (61 min)
  Reflexe: Historie!
  Uplynulo 100 let od chvíle, kdy ženy v českých zemích mohly poprvé volit na základě všeobecného a rovného volebního práva. Co tomu předcházelo? Jak se bojovalo za rovnoprávnost v Čechách a na Moravě? A proč ženy mohly volit v Československu o desítky let dříve než třeba ve Francii? Téma pro politoložku Jitku Gelnarovou a historičky Hanu Krutílkovou a Danu Musilovou. Připravil Lukáš Matoška. (repríza z 7.9.2019) Repríza 29. 3. v 6.00 hodin.
 • 18:02
  (27 min)
  Jazzový podvečer
  Sladké je žít. Jazz doprovází poezii, poezie doprovází jazz. A trenky rudé. Výběr ze sbírky pardubického básníka Slavomíra Kudláčka Ptáci a jiná znamení. Připravil Miloš Doležal. Účinkuje Jiří Hromada. Režie Lukáš Hlavica (23 min). (2018)
 • 18:30
  (30 min)
  Četba na pokračování
  Albert Cossery: Hrdí žebráci (6/7) Černý humor z káhirské čtvrti chudých. Z překladu Evy Balcarové připravil Marek Pivovar. V režii Tomáše Soldána účinkuje Norbert Lichý. (prem, Ostrava)
 • 19:00
  (90 min)
  Operní večer
  František Škroup: Kolumbus. Výběr scén z historicko-romantické opery z roku 1855. Účinkují Zdeněk Otava, Milada Šubrtová, Beno Blachut, Karel Kalaš, Eduard Haken, Pěvecký sbor Československého rozhlasu se sbormistrem Miroslavem Matějo a Pražský rozhlasový orchestr, řídí František Dyk. Připravil a uvádí Vojtěch Babka.
 • 20:30
  (110 min)
  Operní večer
  Darius Milhaud: Kryštof Kolumbus. Výběr scén z opery z roku 1930. Snímek Švýcarského rozhlasu z roku 1992 provázejí citace z Milhaudovy autobiografické knihy Motivy bez tónů. Účinkuje Jan Hyhlík, Připravil a uvádí Vojtěch Babka.
 • 22:45
  (14 min)
  Svět poezie
  Gregory Nunzio Corso: V márnici. Pásmo poezie jednoho z hlavních představitelů Beat Generation, jehož básně nezestárly. Z překladu Jana Zábrany připravil a režijně nastudoval Miroslav Buriánek. Účinkují Apolena Veldová a Jan Maléř. Režie Miroslav Buriánek (13 min). (Plzeň, 2016)
 • 23:00
  (60 min)
  Svět jiné hudby
  s Jiřím Moravčíkem. Kronos Quartet a jeho zprávy o stavu světa. Repríza z 23. 3. 2019.