pozadí
NabidkaLogo radia.czHledat
Menší hlasitostVětší hlasitostHlasitost

Obrázek Partitury, F. V. Kramář: Smyčcový kvartet č. 1 D dur op. 18.…
Partitury
F. V. Kramář: Smyčcový kvartet č. 1 D dur op. 18.…

 • 06:00
  (119 min)
  Partitury
  F. V. Kramář: Smyčcový kvartet č. 1 D dur op. 18. Hraje Kvarteto města Brna. - Antonín Rejcha: Sonáta pro flétnu a klavír D dur op. 103. Hrají Clara Nováková a Jean Bernard Marie. - Gabriel Fauré: Kvartet pro klavír, housle, violu a violoncello c moll op. 15. Hrají Jaroslav Smýkal, Rudolf Šťastný, Jiří Beneš a Bedřich Havlík. - Claude Debussy: Šest antických epigrafů pro klavír na čtyři ruce. Hrají Renata Bialasová a Milan Bialas. - Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 "Klasická". Hraje Pražský komorní orchestr. (Brno)
 • 08:00
  (180 min)
  Víkendová příloha
  Kulturně-publicistický týdeník. 180 minut reportáží, rozhovorů, glos, fejetonů, dokumentů, literárních ukázek a hudby jazzové i vážné připravila a uvádí Milena M. Marešová.
 • 08:05
  (15 min)
  Esej
  Mojmír Horyna: Architektura Jana Blažeje Santini-Aichela. Fragment z rozsáhlé monografie historika umění, odborníka na českou barokní architekturu. Připravil Vratislav Färber. Účinkuje Libor Hruška. Režie Izabela Schenková. Premiéra
 • 08:20
  (40 min)
  Z Čech až na konec světa a zpět
  Kulturní události a zajímavosti, aktuality a pozvánky, obzory a prostory tuzemské i přeshraniční. Svět v pohybu na linkách i v meziřádcích.
 • 09:00
  (40 min)
  Gigant
  - tak se pro svoji velikost nazývá barokní hospodářský dvůr bývalého chotěšovského kláštera na jižním Plzeňsku. Rekonstrukce zdevastované památky i úprava okolní krajiny byla v roce 2021 oceněna památkářským oscarem, cenou Patria Nostra. Příběh zdařilé obnovy funkčního historického prostoru s důsledným uchováním jeho mimořádných historických hodnot vypráví Ivan Korec, jeden z majitelů, a autorka pořadu, Tamara Salcmanová.
 • 09:40
  (40 min)
  Herec všude bratra má (1/2)
  Oba se narodili v roce 1916. On, Jiří, do rodiny majitele drogerie. Vyrůstal v Lublani, absolvoval gymnázium v Praze. Hrál ochotnické divadlo, byl členem Dramatického studia Čin. Na začátku okupace byl jako studentský funkcionář zatčen gestapem a měl být převezen do koncentračního tábora Buchenwald. Z transportu utekl a s falešnými doklady - Jiří Pravda - zůstal v protektorátu. Ona, Hana, narozena do rodiny právníka, legionáře a vedoucího ředitele Legiobanky Josefa Becka. Studovala herectví u Olgy Scheinpflugové, od 17 let hrála ve filmech. Z olomouckého angažmá ji umělecký šéf činohry Oldřich Stibor v roce 1937 poslal na roční stáž do Leningradu. Po návratu hostovala v Praze, ve Vinohradském, Národním a Švandově divadle. Setkali se a vzali se. Po roce 1948 s ročním synem emigrovali přes Paříž do Austrálie. Nakonec zakotvili ve Velké Británii. Příběh manželů Pravdových líčí divadelní historik Jaromír Kazda.
 • 10:20
  (40 min)
  Šperky z českých polí
  aneb Bez vltavínu svatba nebude... To je prý tradice na jihu Čech - muž musí své milované ke svatbě darovat vltavín. Dávno před tím, v pravěku, vltavín sloužil jako primitivní nůž. Pak zůstal dějinám dlouho skrytý, až v roce 1787 byl "objeven" na poli nedaleko Týnce nad Vltavou. Pro české šperkařství byl oblíbený v době secese, na počátku 20. století. Mezi ceněné kameny vltavíny především pozvedli šperkaři, zlatníci a sběratelé v 21. století. Jana Davidová Kracíková prochází jihočeskou krajinou s geologem, sběratelem i šperkařem, od nichž se o zeleném divu mnohé dozvíme.
 • 11:00
  (29 min)
  Jazzové dopoledne
  Herbie Hancock: Quartet. Zrcadlo nahrávek bláznivé 2. poloviny 20. století. Každou sobotu uvádí Jiří Starý.
 • 11:30
  (30 min)
  Knižní pól
  Ze své knihovny vybírá Jan Šavrda, nakladatel. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza 4. 12. v 0.05 hodin.
 • 12:00
  (4 min)
  Zprávy
 • 12:05
  (84 min)
  Polední koncert
  Danse macabre. Symfonická báseň na francouzský způsob. Zpívá Francois Le Roux (baryton), hraje Renaud Capucon (housle), Bertrand Chamayou a a Graham Johnson (klavír). Francouzský národní rozhlasový orchestr řídí Leonard Bernstein, Orchestre national de Lille řídí Jun Märkl. Camille Saint-Saëns: Danse macabre. - Marche héroique. - La Jeunesse d'Hercule. - Sonáta pro housle a klavír č. 1. - Si vous n'avez rien a me dire. Připravila Michaela Vostřelová.
 • 13:30
  (30 min)
  Povídka
  Héctor Abad Faciolince: Poklad. Žádná smůla netrvá věčně, ani ve městě zpustošeném narkobarony. Povídku kolumbijského spisovatele přeložila pro rozhlasovou přehlídku současné hispanoamerické povídky Anežka Charvátová. Připravil Petr Gojda. Účinkuje Miroslav Táborský. Režie Lukáš Hlavica (29 min). Premiéra
 • 14:00
  (59 min)
  Staří mistři
  Adam Václav Michna z Otradovic a nahrávka Svaté lásky labyrinth. Hraje Jaroslav Tůma (varhany). Michnovy písně hraje a zpívá Musica antiqua Praha, řídí Pavel Klikar. Připravila Markéta Králová, slovem provází Alena Maršíková Michálková.
 • 15:00
  (107 min)
  Sobotní drama
  Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi. Příběh lásky slavné kurtizány. Přeložila Eva Bezděková. Rozhlasová úprava a dramaturgie Jaroslava Strejčková. Hudba Jiří Váchal. Režie Miloslav Jareš. Osoby a obsazení: Armand Duval (Bořivoj Navrátil), Jiří Duval, Armandův otec (Josef Patočka), Gaston Rieux (Jaroslav Kepka), Saint Gaudens (Zdeněk Ornest), Gustav (Alfred Strejček), hrabě de Giray (Jaromír Spal), baron de Varville (Miroslav Doležal), doktor (Vladimír Leraus), Artur (Karel Fořt), Marguerita Gautierová (Gabriela Vránová), Nichette (Jaroslava Pokorná), Prudence (Eva Klenová), Nanine (Drahomíra Fialková) a Olympie (Eva Klepáčová). Natočeno v roce 1976 (105 min).
 • 16:47
  (12 min)
  Aaron Copland: Three Latin American Sketches
  Cyklus skladeb pro orchestr. Hraje Detroit Symphony Orchestra, řídí Leonard Slatkin.
 • 17:00
  (59 min)
  Vizitka
  Host: Miroslav Stuchlý, spisovatel. Moderuje: David Hamr. Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.
 • 18:00
  (29 min)
  Jazzový podvečer
  Pořad odhalující jazzové principy napříč hudebními žánry i tam, kde nejsou vidět na první pohled. Každou sobotu uvádí Otakar Svoboda.
 • 18:30
  (30 min)
  Četba na pokračování
  Annie Ernaux: Roky (15/18). Roky: kniha francouzské spisovatelky, laureátky Nobelovy ceny za literaturu za rok 2022, v níž autorka předkládá svůj osobní příběh v létech 1940 až 2006. V textu vydaném francouzsky poprvé v roce 2008 se mísí osobní i kolektivní, prolínají se drobné příhody i významné historické události a my jsme tak svědky vzniku nového druhu autobiografie. Z překladu Tomáše Havla připravil Jan Němec. Účinkuje Lucie Trmíková. Režie Petr Mančal. Premiéra
 • 19:00
  (59 min)
  Sedmé nebe
  s Oto Klempířem. Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
 • 20:00
  (163 min)
  Operní večer
  Gioacchino Rossini: Popelka. Opera o dvou dějstvích na libreto Giacoma Ferrettiho. Osoby a obsazení: Popelka (Agnes Baltsa), Don Ramiro (Francisco Araiza), Dandini (Simone Alaimo), Don Magnifico (Ruggero Raimondi), Clorinda (Carol Malone), Tisbe (Felicity Palmer), Alidoro (John del Carlo). Ambrosiánský operní sbor a Akademii sv. Martina v polích řídí Neville Marriner. Připravil a uvádí Jindřich Bálek.
 • 22:43
  (16 min)
  Luigi Cherubini: Le Printemps. Malá kantáta pro čtyři
  hlasy a klavír. Zpívají Tosi Poleri, Gilles Ragon, Jill Feldman a Glenn Chambers. Hraje Kenneth Weiss.
 • 23:00
  (30 min)
  Četba s hvězdičkou
  Michael Stavarič: Mrtvorozená Eliška Frankensteinová (5/14). Eliška vášnivě ráda prodává byty. Občas některý vyhoří a nikdo neví proč. Existenciální detektivka o hloubce samoty, která je den ode dne těžší. Z překladu Radky Denemarkové připravila Petra Hynčíková. Účinkuje Lenka Šestáková. Režie Jakub Doubrava. Premiéra
 • 23:30
  (30 min)
  Noční hudba
  Ambient - jinohudba - lounge - world music. Připravil Jiří Mazánek.