pozadí
NabidkaLogo radia.czHledat
Menší hlasitostVětší hlasitostHlasitost

Obrázek SKOKY DO VESMÍRU - Antonín Vítek o letu Gagarina, Rozhovor redaktorky Terezy Buriánové s dlouholetým…
SKOKY DO VESMÍRU - Antonín Vítek o letu Gagarina
Rozhovor redaktorky Terezy Buriánové s dlouholetým…

 • 05:07
  (66 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - Antonín Vítek o letu Gagarina
  Rozhovor redaktorky Terezy Buriánové s dlouholetým odborníkem na kosmonautiku ing. Antonínem Vítkem. Společně komentují okolnosti letu Jurije Gagarina, přibližují technické okolnosti a některé konspirační teorie. Spolupracovali Robert Tamchyna a Tomáš Černý.
 • 06:13
  (107 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - výběr z vysílání o Gagarinovi (1961)
  Vybíráme úryvky z celodenního záznamu vysílání stanice Praha Československého rozhlasu ze středy 12. dubna 1961. Soudruh Horák z dolu Zdeněk Nejedlý o závazku jeho BSP. Zpráva o přistání v několika jazychích - záběry komentuje Karel Kyncl. Hovoří J. Borůvka, poslanec a předseda JZD. Báseň posluchače Jiřího Paláta z Liberec Prvnímu, který rozdělil věky. Relace pro děti a mládež - písně, básně, dojmy dětí z letu Gagarina, uvádí Miloslav Disman. Slova cestovatelů Hanzelky a Zikmunda k letu (čte hlasatel). Dále hovoří slévač z ČKD Sokolovo v Praze L. Petříček. Atmosféra na manifestaci moskevských studetů na Rudém náměstí. Reportáž J. Menšíkové z Brna - názory lidí na let Gagarina. Rozhovor s Karlem Pavlů s ing. Jiřím Dostálem, kteří se právě vrátili z Moskvy. Jana Vazdová, studentka SVOŠ Trhové Sviny (se spolužačkami zpívá). Poznámka V. Tilla k politickým aspektů letů do vesmíru. Beseda s pionýry, zábavný pohled na let Gagarina od Jiřího Štuchala. Rozhlasové noviny z 12. dubna 1961.
 • 08:00
  (38 min)
  Hraje Studio 5 (1958)
  Uslyšíte Rondo pro vibrafon, Chvilka poesie, Domov, Four Brothers, Rondo pro kontrabas, Nights At The Turntable, Bernie's Tune, Prabába mé prabáby, Milá společnost, Nostalgie, Rondo pro bicí nástroje a Fascinating Rhythm. Sólisté Karel Velebný (vibrafon), Luděk Hulan (kontrabas), Ivan Dominák (bicí nástroje).
 • 08:38
  (14 min)
  Co je trvalka - reportáž z fonotéky (2019)
  Reporážní výprava mezi regály v depozitáři fonotéky Českého rozhlasu. S její vedoucí Janou Kameníkovou objasňujeme, jak se uchovávají jednotlivé kotouče pásků se skladbami a písničkami natočenými před desetiletími. Připravil Tomáš Černý.
 • 08:52
  (45 min)
  Zpívá Milan Chladil (1960-1969)
  Uslyšíte písničky Šla sama v dešti, Láska na kolech, Až na severní pól, Navěky, Kolotoč, Dívka, jež prodává růže, Bess, teď už jsi navždy má, Až budeš má, Vždyť je léto, Vždyť už jen poprchává, Znám všechny krčmy v Madridu, Já se dnes dopoledne žením, Sladké hlouposti, Stůl pro dva, Matylda, Když jarní vánek začal vát, Pohrdám. Spoluúčinkuje Yvetta Simonová. Hraje Orchestr Karla Vlacha a Taneční orchestr Čs. rozhlasu s Karlem Krautgartnerem.
 • 09:37
  (57 min)
  Vysílá studio A (2000)
  Vybrané půlhodiny z cyklu věnovaného dějinám populární hudby v Československu od druhé půle padesátých let. Připravili Ladislav Tůma a Vladimár Truc, slovem provází Eduard Hrubeš. Hosty jsou Ladislav Štaidl, Rostislav Černý a Pavlína Filipovská.
 • 10:34
  (86 min)
  Záběry z II. mezinárodního jazzového festivalu (1965)
  Sestřih vystoupení Modern Jazz Quartetu. Uslyšíte skladby Summertime, I Love You, Porgy, Bess, You Is My Woman Now, My Man's Is Gone Now, It Ain't Necessarily So, Bess, Oh Where's My Bess?, There Is A Boat That's Leaving Soon For New York, True Blues, Mid Summer, Cylinder a další. Natočeno v sále pražské Lucerny 14.10.1965.
 • 12:00
  (16 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - beseda před startem Apolla 11
  Záznam besedy z 15. července 1969, kdy se redaktoři Milan Bauman, Ivo Budil, Jan Petránek a dr. Petr Lála setkávají při úvahách o tom, jak asi proběhne let člověka k Měsíci. Zmiňují se také o sovětské sondě Luna 15, o které dnes víme, že měla za úkol automaticky posbírat vzorky na měsíčním povrchu, ale neuspěla pro svůj příliš tvrdý dopad.
 • 12:16
  (30 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - reportáž o startu Apolla 11
  Redaktor vědy a technicky Ivo Budil a někdejší zahraniční zpravodaj v Sovětském svazu Jan Petránek reportují o startu Američanů k Měsíci. Spolu s nimi jsou u mikrofonu odborníci prof.ing.dr. Rudolf Pešek a dr. Petr Lála.
 • 12:46
  (2 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - zpráva o startu Apolla 11
  Přímo při startu rakety Saturn V z tehdejšího Kennedyho mysu (dnes mys Canaveral) natáčel svou zpravodajskou reportáž zahraniční zpravodaj v USA Jiří Dienstbier.
 • 12:48
  (31 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - beseda o průběhu letu Apolla 11
  Astronauté jsou druhý den na cestě k Měsíci. Jan Petránek a Ivo Budil debatují o průběhu mise Apolla 11 s prof.ing.dr. Rudolfem Peškem, dr. Josefem Dvořákem a dr. Petrem Lálou.
 • 13:19
  (45 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - reportáž o přistání Orla na Měsíci
  Kompletní záznam živé reportáže Jana Petránka a Ivo Budila o přistání lunárního modulu Orel na povrchu Měsíce. Komentují prof. dr. Rudolf Pešek, dr. Petr Lála, dr. Milan Morávek, Josef Sadil, František Kadavý a další.
 • 14:04
  (116 min)
  SKOKY DO VESMÍRU - reportáž o výstupu na povrch Měsíce
  Podstatná část živé noční reportáže Jana Petránka a Ivo Budila, která se oproti plánu vysílala celou noc na stanici Československo. Komentují vědci dr. Petr Lála, prof.ing.dr. Rudolf Pešek, dr. Milan Morávek, dr. Jiří Mrázek a další.
 • 16:00
  (58 min)
  Vysílá studio A (2001)
  Vybrané půlhodiny z cyklu věnovaného dějinám populární hudby v Československu od druhé půle padesátých let. Připravili Ladislav Tůma a Vladimár Truc, slovem provází Eduard Hrubeš. Hostem pořadu je Marta Kubišová.
 • 16:58
  (17 min)
  Zpívá Karel Štědrý (1962-1969)
  Uslyšíte písničky Mám malý stan, Srdce jste po mně chtěla, Varujte se žárlivosti, zamilovaní, Zpropadené schody, Já mám děvče z Granady. Hraje Orchestr Karla Vlacha, Pražský smyčcový orchestr řídí Harry Macourek, Taneční orchestr Čs. rozhlasu řídí Josef Vobruba.
 • 17:15
  (53 min)
  Vysílá Studio A (1964)
  Jedno z mála dochovaných vydání měsíčníku nahrávek TOČRu věnované výhradně nově natočeným písničkám z muzikálu Divotvorný hrnec. Režie Jaromír Vašta, průvodní slovo napsal Darek Vostřel, pořadem provází Karel Štědrý. Hovoří Jan Werich, po telefonu z USA Jiří Voskovec, Karel Vlach a další.
 • 18:08
  (112 min)
  Louis Armstrong v Praze (1965)
  Záznam koncertu v Lucerně se vzpomínkami Jiřího Suchého a dobovým rozhovorem, který s Armstrongem natočil rozhlasový hlasatel, zpěvák a jazzový fanda Jaroslav Čmehil. Připravil Tomáš Černý.
 • 20:00
  (35 min)
  Hraje Orchestr Kamila Lochmana (1959-1962)
  Uslyšíte písničky Ťapy ťapy, Rytmus je jak ekrasit, Vzhůru do vesmíru, Tentokrát, Karneval, Mám rád, Tramvaj č. 11, Bodlák samotář, Aprílové rozmary, Květinářka, Nechoď domů. Zpívají Josef Zíma, Rudolf Cortés, Miroslav Kasan a Milan Martin.
 • 20:35
  (20 min)
  Hraje Orchestr Ladislava Bezubky (1959)
  Uslyšíte Směs melodií George Gershwina, Pojďte s námi, Žabí svatba, Topsy, Haló, měsíci! a Kouzelník listonoš. Zpívají Richard Adam a Miroslav Šuba.
 • 21:19
  (18 min)
  Hraje Orchestr Ladislava Bezubky (1960-1961)
  Uslyšíte písničky Červená aerovka, Blues měděné střechy, Cyklista, Dvě nálady, Buď hodný, Basin Street Blues. Zpívají Jiří Pick a Lubomír Lipský.
 • 21:37
  (30 min)
  Zpívá Rudolf Cortés (1959-1965)
  Uslyšíte písničky Mám rád, Přiznám se, že se mi líbí, Poutník, Duben, první duben, Tak nevím, Tam u nás, Starý honec krav, Husopaska. Hrají orchestry Kamila Lochmana, Karla Vlacha, Ladislava Bezubky a Instrumentální skupina Jiřího Maláska.
 • 22:07
  (55 min)
  Vysílá studio A (2000)
  Vybrané půlhodiny z cyklu věnovaného dějinám populární hudby v Československu od druhé půle padesátých let. Připravili Ladislav Tůma a Vladimár Truc, slovem provází Eduard Hrubeš. Tyto díly věnujeme kořenům Tanečního orchestru Československého rozhlasu. Hovoří Lubomír Dorůžka a Kamil Hála.
 • 23:02
  (58 min)
  Hraje Jazzový orchestr Čs. rozhlasu (1959-1962)
  Uslyšíte melodie Nebe na zemi, Blues In The Night, Yesterdays, Hrátky s Karlem, Prosinec a sníh, Black Beauty, Ty spíš, Liza, Kartářky, Po něčem toužím, Proč nemohu spát, Midnight Blues, Ukolébavka z Harlemu, Dvojníci, Take The A-Train, Pianola. Sólisté Iancsi Körössy (klavír), Milan Ulrich (tenorsaxofon), Miroslav Rücker (tenorsaxofon), Richard Kubernát (trubka), řídí Karel Krautgartner.